top of page

Pipet Ucu Nedir?

Plastik kalıplı tek kullanımlık uçlar, moleküler biyoloji, kimya ve tıp dünyasının ekmeği ve yağıdır. Doğru, pipet uçlarından bahsediyoruz. Bu ipuçları, güvenilir ve doğru bir pipetleme sistemi oluşturur. Pipet uçları, steril olmayan, önceden sterilize edilmiş ve filtrelenmiş uçlar olmak üzere üç farklı tiptedir.


En sık kullanılan pipet ucu türü steril olmayan uçlardır. Genellikle sterilitenin yapılan deney veya test için önemli olmadığı laboratuvar uygulamalarında kullanılırlar. Öte yandan, önceden sterilize edilmiş pipet uçları kontaminasyonu önleyecek şekilde tasarlanmıştır. DNA, RNaz, ATP ve pirojen içermediği onaylanmıştır. Bu pipet uçlarının DNA, RNaz, ATP ve pirojen içermediği onaylandığından, hücre kültürleri gibi sterilite gerektiren uygulamalar için idealdir.


Filtreli pipet uçları, aerosollerin oluşmasını önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Aerosoller, havada bulunan küçük sıvı veya katı parçacıklardır. Bu parçacıklar aslında uzun süre havada kalabilir ve solunabilir. Daha da kötüsü, tüm laboratuvar enfeksiyonlarının %65'ine genellikle aerosollerin solunması yoluyla neden olur. Filtrelenmiş pipet uçları, laboratuvarda aerosol oluşma riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca pipet millerini kontaminasyondan korurlar ve çapraz kontaminasyon riskini azaltırlar. Bu pipet uçları genellikle adli tıp ve klinik teşhis gibi kontaminasyona duyarlı uygulamalarda kullanılır.

20 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page